O nas

 

Polski Związek Kolarski jest ogólnopolskim związkiem sportowym, działającym w formie stowarzyszenia. Został powołany w 1920 roku na warszawskich Dynasach w siedzibie Warszawskiego Towarzystwa Cyklistów. Główną siedzibą związku jest tor kolarski w Pruszkowie, wykorzystywany przez 290 dni w roku na treningi, zawody kolarskie i szkolenia.

Od początku istnienia PZKol reprezentanci Polski wielokrotnie sięgali po najwyższe laury, zakładali tęczowe koszulki mistrzów świata, zdobywali medale olimpijskie. Pierwszym wielkim sukcesem polskiego kolarstwa był srebrny medal olimpijski, zdobyty przez drużynę torową w wyścigu na 4 km na dochodzenie podczas igrzysk w Paryżu w 1924 roku.

Do głównych zadań Polskiego Związku Kolarskiego należy:

– organizacja szkolenia sportowego kadry narodowej i podnoszenie jej kwalifikacji – 19 kadr w kategoriach wiekowych junior, młodzieżowiec, senior (w kolarstwie

torowym, szosowym, mtb, bmx)

– organizacja szkolenia sportowego dzieci i młodzieży uzdolnionej sportowo

– organizowanie udziału zawodnikom kadry narodowej w rozgrywkach krajowych i międzynarodowych

– organizacja zawodów krajowych o randze MP,PP, OOM oraz zawodów międzynarodowych MŚ, ME, PŚ

– organizacja i prowadzenie współzawodnictwa sportowego oraz popularyzacja i rozwój kolarstwa w Polsce

Obecnie realizujemy Narodowy Projekt Rozwoju Kolarstwa określający kierunki działania PZKol na lata 2014-2020, który zakłada trzy poziomy rozwoju dyscypliny, uzasadnione etapami szkolenia i osadzone w dzisiejszych realiach sportu:

– Poziom I – szkółki kolarskie

– Poziom II – Szkoły Mistrzostwa Sportowego i Kolarskie Ośrodki Szkolenia Sportowego Młodzieży

– Poziom III – Kadry Narodowe w kategoriach juniorów, młodzieżowców i seniorów (Elity)

Naszym sztandarowym celem jest przygotowanie zawodników kadry narodowej do udziału w igrzyskach olimpijskich w 2020 roku oraz przygotowania i udział kadr narodowych w Mistrzostwach Świata i Europy w latach 2017 – 2020.